| Type | Semi Industrial Gravity Feed Bottle Iron |
| Iron | yes |
| Ideal/Suitable For | Ironing |
| Power | 1200W |
| Voltage / Phase | 220V Single Phase |
| Type | Lockstitch Machine |
| Motor Type | Direct Drive Servo |
| Number Of Stitches | 1 |
| Needle | DPx5 #11- #16 |
| Speed / Stitches Per Minute | 3000 |
| Light | yes |
| Display Panel | yes |
| Table / Stand | yes |
| Contains Oil Bath | yes |
| Ideal/Suitable For | Sewing |
| Power | 550W |
| Voltage / Phase | 220V Single Phase |
| Dimensions | 685x265x635mm (Head) & 1240x580x100 mm (Table Stand) |
| Weight | 80kg |
| Warranty | 3 Year Electronic Warranty, 1 Year Mechanical Warrantly & Free Labour |
| Type | Lockstitch Machine |
| Motor Type | Direct Drive Servo |
| Number Of Stitches | 1 |
| Needle | DPx5 #11 - #16 |
| Speed / Stitches Per Minute | 3000 |
| Light | yes |
| Display Panel | yes |
| Table / Stand | yes |
| Contains Oil Bath | yes |
| Ideal/Suitable For | Sewing |
| Power | 550W |
| Voltage / Phase | 220V Single Phase |
| Dimensions | 685x265x635mm (Head) & 1240x580x100 mm (Table Stand) |
| Weight | 80kg |
| Warranty | 3 Year Electronic Warranty, 1 Year Mechanical Warrantly & Free Labour |
| Type | Waist Band Machine |
| Motor Type | Clutch |
| Number Of Stitches | 1 |
| Needle | UO112 #14 |
| Speed / Stitches Per Minute | 3500 |
| Table / Stand | yes |
| Contains Oil Bath | yes |
| Ideal/Suitable For | Sewing |
| Power | 400W |
| Voltage / Phase | 220V Single Phase |
