| Auto Cutter | NO |
| Auto Threader | NO |
| Button Holes | NO |
| Bed Extension | NO |
| Free Arm Sewing | NO |
| Forward & Reverse Stitching | YES |
| Feed Drop Mechanism | YES |
| Light | NO |
| Display | NO |
| Programs | NO |
| Motor | Optional Motor |
| Connection Port | NO |
| Stand | YES |
| Cabinet | YES |
| Traditional | YES |
| Body / Surface Material | Cast iron |
| Design | |
| Ideal/Suitable For | Domestic Use |
| Weight | 9 Kg |
| Number Of Stitches | 16 |
| Auto Cutter | NO |
| Auto Threader | NO |
| Button Holes | YES |
| Bed Extension | NO |
| Free Arm Sewing | YES |
| Forward & Reverse Stitching | YES |
| Feed Drop Mechanism | NO |
| Light | YES |
| Display | NO |
| Programs | NO |
| Motor | YES |
| Connection Port | YES |
| Stand | NO |
| Cabinet | NO |
| Traditional | NO |
| Body / Surface Material | Plastic |
| Ideal/Suitable For | Domestic Use |
| Weight | 7.7 Kg |
| Auto Cutter | NO |
| Auto Threader | NO |
| Button Holes | NO |
| Bed Extension | NO |
| Free Arm Sewing | NO |
| Forward & Reverse Stitching | YES |
| Feed Drop Mechanism | NO |
| Light | NO |
| Display | NO |
| Programs | NO |
| Motor | Optional Motor |
| Connection Port | NO |
| Stand | YES |
| Cabinet | YES |
| Traditional | YES |
| Body / Surface Material | Cast iron |
| Ideal/Suitable For | Domestic Use |
Model No - WFL-SPM-75X48X7
•
Model No - WFL-SPM-78X48X7
•
| Type | Spring |
| Thickness / Height | 8" |
| Dimensions | 72"x8" |
| Spring Structure | Bonnel |
| Care Instrcutions | Rotate the mattress once in three months, Avoid bending while transportation or handling, Use falt surface to keep the mattress, Exccessive jumping is not recommended |
| Country Of Origin | Sri Lanka |
| Warrenty | 5Yrs |
| Type | Spring |
| Thickness / Height | 7" |
| Dimensions | 72"x7" |
| Spring Structure | Bonnel |
| Care Instrcutions | Rotate the mattress once in three months, Avoid bending while transportation or handling, Use falt surface to keep the mattress, Exccessive jumping is not recommended |
| Country Of Origin | Sri Lanka |
| Warrenty | 5Yrs |
| Type | Spring |
| Thickness / Height | 7" |
| Dimensions | 72"x7" |
| Spring Structure | Bonnel |
| Care Instrcutions | Rotate the mattress once in three months, Avoid bending while transportation or handling, Use falt surface to keep the mattress, Exccessive jumping is not recommended |
| Country Of Origin | Sri Lanka |
| Warrenty | 5Yrs |
| Type | Spring |
| Thickness / Height | 8" |
| Dimensions | 72"x8" |
| Spring Structure | Bonnel |
| Care Instrcutions | Rotate the mattress once in three months, Avoid bending while transportation or handling, Use falt surface to keep the mattress, Exccessive jumping is not recommended |
| Country Of Origin | Sri Lanka |
| Warrenty | 5Yrs |
| Type | Spring |
| Thickness / Height | 8" |
| Dimensions | 75"x8" |
| Spring Structure | Bonnel |
| Care Instrcutions | Rotate the mattress once in three months, Avoid bending while transportation or handling, Use falt surface to keep the mattress, Exccessive jumping is not recommended |
| Country Of Origin | Sri Lanka |
| Warrenty | 5Yrs |
| Type | Spring |
| Thickness / Height | 7" |
| Dimensions | 75"x7" |
| Spring Structure | Bonnel |
| Care Instrcutions | Rotate the mattress once in three months, Avoid bending while transportation or handling, Use falt surface to keep the mattress, Exccessive jumping is not recommended |
| Country Of Origin | Sri Lanka |
| Warrenty | 5Yrs |
| Type | Spring |
| Thickness / Height | 8" |
| Dimensions | 75"x60" |
| Spring Structure | Bonnel |
| Care Instrcutions | Rotate the mattress once in three months, Avoid bending while transportation or handling, Use falt surface to keep the mattress, Exccessive jumping is not recommended |
| Country Of Origin | Sri Lanka |
| Warrenty | 5Yrs |
