Warranty
- 5 Year Warranty
- Warranty Covers Only Manufacturing Defects.
| Name | Beko Front Loader Inverter Washing Machine, 11Kg |
| Type | Fully Automatic |
| Inverter | Yes |
| Capacity | 11KG |
| No Of Tubs | 1 |
| Inner Tub | STAINLESS STEEL |
| Outer Tub | FIBER |
| Hot Water | YES |
| Temperature Selection | AUTO |
| Loading Type | FRONT LOADING |
| Display / Panel | DIGITAL |
| Timer | YES |
| Internal Light | NO |
| Detergent Compartment | YES |
| Suitable For | HOUSEHOLD |
| Child Lock | NO |
| Energy Saving Modes | YES |
| Accessories Provided | YES |
| Eco Mode | YES |
| Colors | WHITE |
| Type | Fully Automatic |
| Inverter | Digital Inverter |
| Capacity | 11kg |
| Spin Speed (RPM) | 700 RPM |
| No Of Tubs | 1 |
| Loading Type | Top Loading |
| Display / Panel | LED Display |
| Special Features | Eco Bubble / BubbleStorm™ / Speed Spray™ |
| Programs / Functions | 9 Programs |
| Timer | Yes |
| Internal Light | No |
| Suitable For | Domestic |
| Child Lock | Yes |
| Energy Saving Modes | Yes |
| Eco Mode | Yes |
| Voltage / Power Frequency | 230V/50Hz |
| Dimensions | 660 x 1127 x 740 mm |
| Weight | 40 kg |
| Colors | Lavender Gray |
| Type | Fully Automatic |
| Inverter | Inverter |
| Capacity | 12kg |
| No Of Tubs | 1 |
| Inner Tub | Stainless Steel |
| Hot Water | No |
| Temperature Selection | No |
| Loading Type | Top Loading |
| Display / Panel | LED display |
| Special Features | magic filter |
| Programs / Functions | 8 Programs |
| Timer | Yes |
| Internal Light | No |
| Detergent Compartment | Yes |
| Suitable For | Domestic |
| Child Lock | Yes |
| Energy Saving Modes | Yes |
| Voltage / Power Frequency | 220-240V/50Hz-60Hz |
| Dimensions | 660*685*1065 |
| Weight | 53 kg |
| Colors | White |
| Other Information | I-Clean |
